Domofony Wideo-domofony

Domofon to najbardziej powszechne, podstawowe zabezpieczenie posesji, biura czy mieszkania przed swobodnym, niekontrolowanym wtargnięciem na nasz teren. Podstawowa funkcja domofonu to możliwość komunikacji między furtką a odbiornikiem zamontowanym w obiekcie, oraz możliwość otwarcia furtki . Rozwój technologii i automatyzacja naszych domów zmusiły producentów do rozbudowy funkcjonalności domofonów . Pojawiły się domofony z obsługą otwierania bramy wjazdowej, z unifonami (odbiornikami) bezsłuchawkowymi , panele z szyfratorami lub czytnikami kart zbliżeniowych. Kolejnym udogodnieniem w użytkowaniu domofonu stało się dołożenie kamery i monitora, co umożliwiło oprócz komunikacji głosowej podgląd otoczenia furtki i osób odwiedzających. Taki domofon, to już wideo domofon. W związku z coraz większą popularnością wideo domofonów (ceny tych urządzeń stały się przystępne), producenci rozszerzają funkcjonalność i dążą do coraz lepszej jakości kamer i monitorów montowanych w wideo domofonach. Najnowsze produkty współpracują z automatyką domową, z systemami monitoringu CCTV, umożliwiają kontakt z naszym domem z dowolnego miejsca na świecie. Podłączone do sieci internetowej umożliwiają odbiór połączeń domofonowych na urządzeniach mobilnych, takich jak smartfony czy tablety. Możliwości jest tak dużo, jak modeli tych nowoczesnych urządzeń.
Ten podstawowy rodzaj zabezpieczenia posesji jakim są domofony i wideo domofony możemy podzielić na:
Domofony analogowe – najbardziej popularne i chyba najtańsze, do pracy wymagają instalacji przewodowej najczęściej 4-6 żyłowej , podstawowy zestaw dla jednego abonenta można kupić już w cenie około 100zł. Zobacz więcej na Domofony
Domofony cyfrowe – najczęściej wykorzystywane do instalacji w budynkach wielorodzinnych , dużych biurowcach z różnymi poziomami dostępu . Instalacja to magistrala cyfrowa najczęściej 2 żyłowa do której podłączane są unifony z nadawanym adresem cyfrowym.
Domofony bezprzewodowe – zestawy do samodzielnego montażu, nie wymagają praktycznie instalacji oprócz zasilania rygla przy furtce . Należy wybierać zestawy, które mają możliwość zasilania kasety zewnętrznej z zasilacza podłączonego do sieci 230V. Tanie zestawy zasilane z akumulatorków lub baterii w naszym klimacie zimą będą większym problemem niż pożytkiem.
Wideo domofony w większości wymagają instalacji przewodowej i takie rozwiązanie jest zalecane, ponieważ przewodowy przesył wizji nie jest tak narażony na zakłócenia jak drogą bezprzewodową. Wyjątkiem mogą być wideo domofony mobilne IP gdzie pełna komunikacja wizja+ fonia może odbywać się po sieci WIFI . Zobacz na Wideodomofony mobilne

Komentarze są wyłączone.