Antena Zrób to Sam

W związku z tym, że Polska przeszła na cyfrowy odbiór telewizji naziemnej popularnie zwanej darmową, jakość odbieranych programów znacznie się poprawiła. Wzrosła również moc i ilość nadajników, wykaz częstotliwości na stronie RadioPolska wykaz nadajników – tu można zobaczyć maszty w naszej okolicy i częstotliwości nadawania poszczególnych multipleksów, oraz (po kliknięciu na dany multipleks) wykaz stacji tego multipleksu.
Proponuję wykonanie prostej i bardzo taniej anteny do odbioru TV DVB-T.
Potrzebne materiały:
Drut 1 mb.przewód do anteny Puszkaelektro-plast-puszka-instalacyjna-natynkowa-p-0-44150792 Wtyk Wtyk-Antenowy-Hama-Katowy_Hama,images_product,15,4047443042880
Przewód 75omprzewód antenowy Komplet połączeniowykomplet połączeniowy anteny Trochę chęci i odwagi.
Wszystkie potrzebne materiały dostaniemy w sklepach elektrycznych lub marketach.

Naszą antenę zbudujemy z drutu o średnicy 4mm2. Należy zwrócić uwagę, aby to był  drut a nie linka. Z takiego drutu należy zdjąć izolację, ale nie trzeba na całej długości – wystarczy w miejscach połączeń ( lutowania), lub skręcania jeśli nie mamy dostępu do lutownicy.
Potrzebujemy przewód antenowy 75om, jeśli mamy starą antenę spokojnie możemy wykorzystać przewód do niej podłączony, lub zakupić potrzebną ilość razem z drutem w sklepie elektrycznym.
Wyginamy drut, kształt i wymiary anteny są bardzo ważne. Od tego, jak dokładnie ją wykonamy będzie zależało, jak dobrze będzie odbierała sygnał. Antena ma kształt “kwadratowej ósemki” – dwa kwadraty w miejscu łączenia nie mogą się stykać.antena zrób sam Długość boku kwadratu to 10.5cm. Proponuję na desce narysować sobie kształt anteny, w miejscach zagięć wbić gwoździe i na tak wykonanym przyrządzie wygiąć drut w taki kształt jak na zdjęciu.

Łączenie lutujemy, lub jeśli nie mamy lutownicy łączymy za pomocą pojedynczej kostki elektrycznej rozmiar 6mm.
Do tak wygiętej anteny przylutowujemy kabel antenowy – oplot do jednej strony, rdzeń do drugiej.1 lutowanie antena

Tu polecam łączenie lutowane, ale można też oplot przewodu antenowego skręcić razem z drutem w tej samej kostce połączeniowej, a rdzeń (środkowa żyła przewodu antenowego) ścisnąć do drutu dwoma małymi opaskami samozaciskowym, lub na drut nasunąć koszulkę termokurczliwą wsunąć w nią rdzeń i podgrzać tak żeby koszulka mocno się obkurczyła na drucie razem z rdzeniem.
Na drugim końcu kabla zakładamy wtyk Fkoncentryk_montaz_zlacza_na_koncentryku i montujemy całość w puszcze instalacyjnej.

Wiercimy w puszce otwór 7mm i za pomocą takiej beczułki – łącznikabeczka F mocujemy (przykręcamy) przewód do tylnej ścianki puszki. Jedno gniazdo łącznika F będzie na zewnątrz puszki, drugie wewnątrz. lutowanie antena zrób to sampuszka z anteną
Łącznik powinien mieć w komplecie nakrętkę, dzięki której można zamocować go w ściance puszki. Od zewnątrz przykręcamy kabel prowadzący do TV zakończony jednym wtykiem F.przewód z F

 

 

Na przewodzie od strony telewizora lub tunera DVB-T montujemy taki wtyk jak na zdjęciu Wtyk-Antenowy-Hama-Katowy_Hama,images_product,15,4047443042880po lewej stronie.

Podłączamy nasz zestaw, uruchamiamy TV i szukamy najlepszego sygnału ustawiając antenę pionowo, (kwadraty jeden nad drugim).
Podane wymiary anteny są dość uniwersalne i powinny się sprawdzić na terenie całego kraju. Gdyby jednak sygnał był za słaby można wyliczyć sobie wymiary anteny za pomocą tego kalkulatora wyliczamy antenę. Do wyliczeń wpisujemy średnią częstotliwość z zakresu nadajników w naszym rejonie.
Przykład: Jeżeli MUX 1 nadaje na 770 MHz (Warszawa PKiN) a MUX 3 nadaje na 522 MHz też PKiN Warszawa, to sumujemy te częstotliwości i dzielimy przez 2 i otrzymany wynik wpisujemy w pierwsze pole kalkulatora i mamy wszystkie wymiary.
Możemy też zrobić sobie ekran według wyliczeń kalkulatora, lub wykorzystać kratownicę ze starej anteny szerokopasmowej.

Życzę powodzenia i satysfakcji z własnoręcznie zbudowanej bardzo dobrej ( zapewniam) anteny.

Dodaj Komentarz

Bądź pierwszy i skomentuj!

avatar
  Subscribe  
Powiadom o